Nadeszła upragniona Majówka ale pewnie część z Was jeszcze się zastanawia co zrobić fajnego i spontanicznego w tym wolnym czasie. Ekipa Świecącej Żyrafy majówkę spędza raczej lokalnie we własnym ogrodzie, oczywiście jeśli pogoda pozwoli. Oprócz pielenia grządek, sadzenia nowych roślin czy też zwykłego relaksu, na pewno pojawi się grill albo ognisko do późnych godzin wieczornych. No i własnie tu zaczynają się schody...czy można przyjemnie spędzać czas w ogrodzie tylko przy blasku ogniska? Jeśli ktoś nie lubi życia jak ludzie pierwotni, poniżej kilka wskazówek jak zaprojektować oświetlenie przy domu.
Zajmijmy się początkowo praktyczną stroną oświetlenia ogrodowego. Aby móc się swobodnie poruszać musimy oświetlić wszelakie dróżki, ścieżki, schody czy też nierówności naszego terenu, które wieczorem mogą być już niewidoczne. Oświetlenie jakie tutaj dobierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszego pomysłu i wyobraźni. Pięknie sprawdzą się latarenki robione w starym stylu czy też nowoczesne, minimalistyczne lampy np ukryte w kwiatach.
Do oświetlenia ścieżek możemy zastosować lampy najazdowe, wykorzystywane przy wjazdach do garażu. Planując zainstalowane oświetlenia wokół domu pamiętajmy także o wszelakich zejściach do piwnic czy dróżek prowadzących do pomieszczeń gospodarczych.
Nie tylko dla wygody sterowania oświetleniem, ale również dla oszczędności energii elektrycznej ogrodową instalację warto wyposażyć w specjalne czujniki: ruchu (reagujące na pojawienie się człowieka lub pojazdu), zmierzchowe (włączające lampy, gdy zapadnie zmrok, i wyłączające, gdy zrobi się widno) lub włącznik z programatorem czasu (umożliwiającym nastawianie godziny, o której oświetlenie ma być włączone i wyłączone).
Jeśli praktyczne części mamy w miarę opanowane to pomyślmy także o tym żeby było pięknie w naszym ogrodzie. Wśród klasycznych roślin i starodrzew pięknie prezentuje się oświetlenie przypominające starodawne, żeliwne lampy (dzisiaj robione z lekkiego aluminium). Do ogrodów bardziej nowoczesnych idealnie wpasują się oprawy metalowe czy też z włókna szklanego.
Rada: Jęśli używamy niskich opraw oświetleniowych, światło powinno padać w dół, jeśli natomiast wyższych – musi być ono rozproszone. Pamiętajmy też, że nasze lampy są widoczne w ciągu dnia więc warto aby wpasować je w ogólną stylistykę ogrodu.
I ważna wzmianka na temat bezpieczeństwa. W ogrodzie stosujemy oprawy zewnętrzne z wysokim IP (minimum 44), a te, które będą działać pod wodą - IP 67 (do małych zbiorników wodnych) lub IP 68 (do większych i głębszych).
Zapraszamy po więcej porad w naszym darmowym e-booku:
Leave a Reply Cancel Reply